RSS

Biżuteria…

21 Lip

 Od wieków przedmiot miłości i pożądania kobiet, a kiedyś również mężczyzn…

 

Onyks i srebro diamentowane na długiej szpili

Onyks i srebro diamentowane na długiej szpili

  

 

 

 

W starożytności biżuterii nadawano znaczenie magiczne – amulety miały chronić przed złem, zapewniać pomyślność… Ilość i jakość ozdób świadczyła również o statusie społecznym, bogaci nosili głównie złoto i srebro, natomiast osoby niezamożne, o niskim statusie społecznym używały świecidełek ze szkła.

W owych czasach biżuterię, a zwłaszcza pierścienie, nosiły zarówno kobiety jak i mężczyźni – noszono je nawet na wszystkich dziesięciu palcach u rąk.

 

W średniowieczu to głównie mężczyźni – dostojnicy kościelni, królowie, książęta i inne wysoko postawione osoby – nosili ozdoby ze złota, kamieni szlachetnych.

Kobiety nosiły głównie broszki, a później wisiorki (zwłaszcza w formie krzyża), naszyjniki, ozdoby o włosów.

 

Prawdziwa moda na biżuterię nastała w okresie renesansu i w wiekach późniejszych. Postęp techniki umożliwił produkcję podobnych ozdób w całej Europie.

W tym czasie diamenty stały się najbardziej pożądanymi kamieniami, natomiast rozwój przemysłu spowodował, że zaczęto znów produkować biżuterię z tańszych materiałów.

 

W XX wieku rozwinęła się produkcja biżuterii taniej – z plastiku, szkła, metali nieszlachetnych – na skalę masową. Noszenie takich niedrogich ozdób nie było już czymś wstydliwym, lecz stało się koniecznością dla osób, które pragnęły nadążać za zmieniającą się modą.

 

Obecnie w sprzedaży jest w zasadzie każdy rodzaj biżuterii – od wyrobów z diamentami i innymi kamieniami szlachetnymi w połączeniu z platyną czy złotem, poprzez srebro z cyrkoniami aż do tanich ozdób z plastiku czy szkła imitującego kamienie.

 

Natomiast potrzeba bycia oryginalnym, wyróżnienia się z tłumu, czy posiadania czegoś niepowtarzalnego sprawia, że biżuteria artystyczna święci swe triumfy.

 

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu Lipiec 21, 2008 w Definicje

 

Tagi: , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: